15. sednica Saveta Zaječarskog upravnog okruga – Sokobanja 30.10.2014. godine
— 30. oktobra 2014.IZJAVA ZA MEDIJE:
Vladan Paunović načelnik Zaječarskog upravnog okruga:
Savet Zaječarskog upravnog okruga je danas, na preporuku Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, posvećen praćenju trenutne situacije kada je u pitanju bolest „plavog jezika“.
Savet okruga čini deo kriznog štaba za praćenje ove situacije, neophodno je da se lokalne samouprave upoznaju sa trenutnom situacijom i preporukom ministarstva o onim merama koje trebaju da se preduzmu na proleće, kada se pojavljuju komarci i larve – da bi se bolest preventivno sprečila.
Može se reći da je situacija u potpunosti pod kontrolom, nema širenja bolesti i hladno vreme nam u potounosti odgovara, dolazi do povlačenja komaraca, nema izleganja larvi. Ne može se govoriti o nekoj široj opasnosti.
Milijana Nešković zamenik direktora Veterinarskog specijalističkog instituta Zaječar:
Bolest „plavog jezika“ se pojavila krajem septembra na čitavoj teritoriji Zaječarskog upravnog okruga, odnosno u sve četiri opštine. Tome je prethodila pojava bolesti na Borskom okrugu, očekivana je na našoj teritoriji, nije se javila iznenada – bez upozorenja.
U julu i avgustu su se prvi slučajevi bolesti javili u susednim zemljama: Bugarskoj, Makedoniji, Grčkoj i više desetina slučajeva u Rumuniji, tako da je pojava bolesti očekivana na našoj teritoriji.
Veterinarski specijalistički institut Zaječar je spremno ušao u ovu „priču“ formiranjem radnih grupa koje su se i ranije bavile ovakvom problematikom.
Već početkom septembra meseca je započet monitoring na našem terenu, pre pojave prvih kliničkih slučajeva bolesti krenuli smo sprovođenje monitoringa, skupljanjem vektora u prirodi, ispitivanjem uzoraka krvi goveda. Ova bolest je virusna, oboljevaju ovce, ređe goveda i koze, prenose je vektori (to su kulikoidi – komarčići slični našim komarcima) sezonskog je karaktera s obzirom da kulikoida najviše ima krajem leta i početkom jeseni. Kako vreme odmiče i dolaze hladni dani, doći će do stagnacije bolesti.
U okviru regionalnih kriznih centara, govorimo i o aktuelnoj epizootiološkoj situaciji, ali takođe i o preventivnim merama koje treba da se preduzmu u predstojećem periodu.
Mnoge od tih mera će svakako zavisiti od odluke našeg Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, kao i od preporuka nacionalnog kriznog centra.
U nekom predstojećem periodu, očekuje se smanjenje broja žarišta na terenu, s obzirom da vektora neće biti u prirodi, a trenutne mere koje se preduzimaju odnose se na mere koje sami vlasnici trebaju da sprovode u svojim dvorištima a to je:
- zatvaranje prijemčivih životinja (goveda, ovaca i koza) ranije uveče – da bi se sprečio kontakt sa vektorima,
- postavljanje mrežica na objekte u kojima se nalaze životinje,
- primena različitih sredstava za dezinsekciju u objektima u kojima se drže životinje,
- održavanje biosigurnosnih mera u dvorištima, kao i neke druge mere.