Projekat Monitoringa (praćenja) kvaliteta vode akumulacije Bovan

Opštine Sokobanja i Aleksinac, u saradnji sa Univerzitetom u Beogradu – Institut sa multidisciplinarno istraživanje uz podršku EU COST NETLAKE 2013-2016 akcije i GLEON (Global Lake Environmental Observer Network – pod okriljem NSF – Nacionalne naučne fondacije Sjedinjenih Američkih država ), u periodu od 2009. do 2015. realizovale su projekat Praćenja kvaliteta vode akumulacije Bovan. Ukupna vrednost projekta iznosila je 1.350.000,00 RSD. Troškove projekta snosile su opštine Sokobanja i Aleksinac. Cilj projekta je praćenje i analiza kvaliteta vode akumulacije Bovan u skladu sa Okvirnom Direktivom vode EU (Directive 2000/60/EC) po kojoj kvalitet svih voda u Srbiji mora biti praćen i analiziran u skladu sa metodologijom definisanom Okvirnom direktivom. Takođe, korišćena je i metodologija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja po projektu Ref.No. III 43009 Nove tehnologije za monitoring i zaštitu životnog okruženja od štetnih hemijskih supstanci i radijacionog opterećenja.

Bovansko jezero nadomak Sokobanje

Bovansko jezero nadomak Sokobanje

U toku projekta vršene su fizičko-hemijske, biološke i hidro-geološke analize vode i u većini slučajeva korišćena su najsavremenija rašenja u senzorskoj i tehnologiji sistema za akviziciju podataka. Rezultati projekta su formiranje održivog i kvalitetnog sistema monitoringa Bovanskog jezera sa upravljačkim sistemom (Water Management System). Praćenjem kvaliteta vode ustanovljeno je da kvalitet vode Bovanskog jezero spada u propisanu II kategoriju voda (mogućnost korišćenja vode za piće uz dodatnu preradu). Takođe je utvrđeno da kvalitet vode opada u letnjim mesecima i to najviše zbog antropogenog faktora.

Priroda Sokobanje - novi stil zivota

Priroda Sokobanje

Prema rečima naučnog savetnika na projetku, prof. dr. Predraga Jovanića, rezultati projekta i usvojeni senzori omogućiće formiranje istraživačkog centra na Bovanskom jezeru koji se može koristiti u edukativne svrhe (studenti, izrada magistrata i doktorata) kao i za razvoj metodologija naprednog i održivog monitoringa vodnih sistema. Takođe, rezultati projekta imaće značaja za izradu budućih studija, projeknih dokumenata i analiza uticaja, kao i sistema za rano upozorenje promena kvaliteta vode.