Predstavljanje Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu

U ponedeljak, 29 maja 2017. godine u maloj sali Zaječarskog upravnog okruga održano je predstavljanje Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu (POU) u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu.sl.4_ZUO

Akcioni plan za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu je od suštinske važnosti za omogućavanje aktivnijeg učešća predstavnika lokalnih samouprava, institucija i organizacija iz regionau aktivnostima usmerenim ka vladinim institucijama na nacionalnom i lokalnom nivou.

Resursni centar Građanskih inicijativa TACSO, u saradnji sa Regionalnom agencijom za razvoj istočne Srbije (RARIS) iz Zaječara, uz podršku Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave održali su ovaj sastanak za organe jedinica lokalne samouprave iorganizacije civilnog društva iz Zaječara, Knjaževca, Boljevca, Sokobanje, Bora, Negotina, Majdanpeka i Kladova.

Na sastanku su govorili Ivan Bošnjak, državni sekretar i Dragana Brajović, savetnik u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Bojana Selaković, direktor TACSO Resursni centar Građanske inicijative i Vladan Paunović, načelnik Zaječarskog upravnog okruga.

sl.1 _MDULS_Ivan Bošnjak - kopija

„Koncept koji danas predstavljamo, a predstavlja deo šireg otvaranja uprave prema organizacijama civilnog društva je projekat koji se zove OTVORENA UPRAVA. Naše ministarstvo na ovaj način obraća se i lokalnim samoupravama. Ideja je da građani, kao poreski obveznici itekako zaslužuju da budu obavešteni šta se radi sa njihovim novcem i u kom će pravcu ići razvoj sredine u kojoj žive“, rekao je Bošnjak.

Proces pripreme Akcionog plana zvanično je započeo u januaru 2016. godine, osnivanjem Posebne međuministarske radne grupe za izradu drugog Akcionog plana za period od 2016. do 2017. godine i realizaciju učešća Republike Srbije u inicijativi Partnerstvo zaotvorenu upravu. Tom prilikom učinjen je i prvikorak u cilju unapređenja saradnje sacivilnim društvom, tako što su predstavnici civilnog društva pozvani da učestvuju u njenom radu, kao ravnopravni članovi.

Republika Srbija kao učesnica u navedenoj globalnoj inicijativi podržava osnovne vrednosti sadržane u Deklaraciji partnerstva za otvorenu upravu, koje su u skladu i sa sprovođenjem opšteg cilja reforme javne uprave Republike Srbije – obezbeđenje visokog kvaliteta usluga građanima i privrednim subjektima i stvaranje javne uprave koja će značajno doprineti ekonomskoj stabilnosti i povećanju životnog standarda građana.

„Naša država mnogo toga je uradila kako bi se stvorila ta komunikacija sa građanima i to donošenjem tri sistemska zakona: Zakona o inspekcijskom nadzoru, Zakona o dostupnosti informacija od javnog značaja i Zakona o upravnom postupku. Ne sumnjam da će jedna ovakva akcija partnerstva za lokalnu upravu dati svoj doprinos i da građani imaju određenu kontrolu nad ljudima koje su birali. To će državne organe navesti da zaista svoj posao obavljaju što kvalitetnije i što bolje“, istakao je Vladan Paunović.