ZAJEČAR, 13. FEBRUAR 2019. GODINE – PRES KONFERENCIJA O REZULTATIMA INSPEKCIJE RADA U 2018. GODINI
— 18. februara 2019.Inspekcija rada je u 2018. godini izvršila 70.000 inspekcijskih nadzora, što je za 31 posto više odnosu na prethodnu godinu.
Na pres konferenciji koja je 13.02.2019. godine održana u Zaječarskom upravnom okrugu, svoj rad su prezentovali Stevan Đurović v.d. direktora Inspektorata za rad i Marina Furtula v.d. direktora Uprave za bezbednost i zdravlje na radu. Rečeno je da inspekcija rada koja ima 238 inspektora treba da kontroliše preko 400.000 poslodavaca, odnosno da svakom pripada više od 1.700 poslodavca. U 2018. godini registrovano je 17 odsto privrednih subjekata više u odnosu na prethodni period, zahvaljujući Zakonu o inspekciskom nadzoru i nacionalnoj strategiji.
„Naša država je 2015. godine usvojila Nacionalnu strategiju za borbu protiv sive ekonomije. Pre toga smo imali situaciju da inspekcije nisu mogle da kontrolišu neregistrovane privredne subjekte pa su na neki način ceh plaćali oni registrovani. Borba protiv sive ekonomije, korupcije i kriminala je izuzetno teška i zahteva izuzetno jaku volju, veliki posao … U tu borbu uključeni su svi segmenti društva pa ne sumnjamo u to da će svake naredne godine ti pokazatelji biti sve veći i uočljiviji“, istakao je Vladan Paunović.
„Broj neregistrovanih subjekata u toku prošle godine bio je veći nego u 2017. godini, za nekih 22 odsto. Te fantomske firme su i dalje u žiži interesovanja inspekcije, četiri i po hiljade otkrivenih lica je manje koji rade na crno – što je dobro i čemu teži ministarstvo i Inspektorat za rad. Onog puta kad budemo sveli da na nivou države Srbije taj broj bude od tri do pet hiljada, onda smo uspeli u svojim namerama,“ rekao je Stevan Đurović i dodao: „Beleži se trend smanjenja nezakonitosti. Broj zahteva za pokretanje prekršajnih postupaka je za 88 odsto više nego u 2017. godini, razlog je izmena Zakona o radu. Prošle godine 53 ljudi je smrtno stradalo, najviše u industriji, u građuevini i najveći problem je bio pad sa visine. Od ovog broja njih 17 je radilo na crno.“, kazao je Đurović.
Zadaci Uprave za bezbednost i zdravlje na radu su priprema propisa u ovoj oblasti i izdavanje licenci za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu pravnim licima. U 2018. godini izdato je manje licenci, od 344 licenciranih agencija nadzorom je utvrđeno da svega 30% tih pravnih lica rade u skladu sa zakonom. Rečeno je da će se i u 2019. godini nastaviti sa povećanim nadzorom nad radom pravnih lica i preduzetnika kojima je Ministarstvo za rad izdalo licencu za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu.
“Ne bavimo se samo zdravljem radnika na radu već se bavimo i njihovom bezbednošću, te dve stvari su neodvojive. Mi veliki problem u bezbednosti imamo zato što bez primene mera bezbednosti i zaštite na radu naši radnici su ugroženi. U prošloj godini smo imali čak 15 slučajeva stradalih radnika u građevinarstvu, takođe i u prerađivačkoj industriji i kada budemo rešili problem bezbednosti radnika, onda je i zdravlje radnika poboljšano, jer ljudski život nema cenu i trudićemo se da maksimalno zaštitimo svakog radnika u Srbiji“, rekla je Furtula.