Tрибина „Безбедност и здравље на раду“
— 29. новембра 2017.Зајечар, 27.11.2017. године, Трибина „Безбедност и здравље на раду – Усаглашеност домаћих прописа са европским законодавством, мањкавости у повезивању теорије и праксе, односно у примени прописа из ове области“ одржана је данас у Зајечарском управном округу.
На подручју Зајечарског управног округа било је 204 случаја повреде на раду што су свакако забрињавајући подаци – безбедност радника у читавој Србији није на задовољавајућем нивоу. Највише проблема има у области грађевинарства, где је за првих девет месеци живот изгубило 8 запослених, док је 6 запослених страдало у области индустрије. Подаци су забрињавајући, постоје многи проблеми које треба што пре отклонити, како би се број повреда на радном месту смањио.
Директорка Управе за безебедност и здравља на радуМарина Фуртулакаже да има доста проблема и те проблеме покушавамо да решимо: „Један од начина за решавање проблема јесте управо Закон о безбедности и здравља на раду, који припремамо и верујемо да ће до краја наредне године бити готов“, истакла је Фуртула.
Владан Пауновић је рекао да једна оваква тема заслужује велику пажњу, поготово што Европска унија инсистира на примени одређених прописа и заштити радника. „Поред тога што су законски акти усаглашени са Међународним конвенцијама и поред тога што Европска унија инсистира на адекватној примени и обавези послодаваца да морају да обезбеде адекватну заштиту радника на радном месту, сведоци смо и великог броја повреда које се дешавају, не само у Зајечарском округу, већ и широм Србије. Евидентно је да се та правила не поштују баш на адекватан начин. Само када је у питању Зајечарски управни округ за првих 10 месеци ове године имамо 204 повреде, 41 решење о отклањању неправилности у погледу безбедности и заштите на раду, 5 решења о прекиду делатности. То довољно говори да послодавци не поклањају довољно пажње али и средстава, колико год да им је то можда мрско или тешко, на обезбеђивању тако квалитетне, здраве, безбедне радне средине за раднике, а знамо да је наше законодавство у потпуности прилагођено Међународним конвенцијама, знамо да је држава омогућила, преко својих органа, пре свега инспекцијских служби, контролу и примену таквих прописа на терену. Знамо да су послодавци и са те стране упознати као и њихова овлашћена лица али и сами радници али ето, дешавају се такве ситуације које слушамо преко медија, да долази до повређивања, чак и са оним најгорим исходима. Држава ће у свом погледу и у свом домену, сигурно обезбедити и чвршће присуство својих органа, пре свега инспекцијских служби, у контроли примени тих прописа, о безбедности и здравља на раду али не само у смислу присуства и кажњавања што многи мисле, већ и у саветодавном погледу, превентивно, да стоје на распологању послодавацима, како би квалитетно и на прави начин применили прописе и радницима обезбедили оно што им је неопходно и што по Закону имају право а то је на безбедну и здраву животну и радну средину“, додао је Пауновић.
Трибини је присуствовао Ненад Нерић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Мира Божић, Управа за безбедност и здравље на раду, представници локалних самоуправа, јавних предузећа, приватних предузећа и школа из свих градова Зајечарског управног округа.