Представљање резултата примене закона о озакоњењу објеката и рада Републичке туристичке инспекције

Јуче је у Зајечарском управном округу одржана конференција за новинаре на којој је о Закону о озакоњењу објеката говорио Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округа, а о раду Одељења туристичке инспекције Ниш, начелница ове инспекције Драгица Павловић.

sl-2-konf-medije-14-12-2016

Владан Пауновић је истакао да је Законом о озакоњењу објеката, који је донет новембра месеца 2015. године, урађено много више него претходних десет година, а комплетан процес озакоњења требао би да буде завршен у наредне три године.

„Од 27. новембра прошле године до сада донето је око 37 и по хиљада решења о озакоњењу, док је број пописаних објеката око 437 и по хиљада“, истакао је Пауновић.

„Циљ Владе је да у наредне три године заврши комплетан процес озакоњења и то пре свега када говоримо о породичним кућама и стамбеним објектима“, каже Пауновић и додаје:

„То је изузетно обиман посао, а знамо и да локалне самоуправе немају довољан број људи који би радили тај посао у предвиђеном року. У том смислу, а на иницијативу Министарства државне управе и локалне самоуправе и Министарства грађевине, саобраћаја и инфраструктуре биће одобрено запослење још једног броја радника који ће радити на тим пословима у наредне три године. Све локалне самоуправе имале су могућност да пријаве потребан број радника који би били довољни за решавање тог проблема. На нивоу Зајечарског управног округа биће одобрено око 48 нових радника.

Када су у питању локалне самоуправе, у Зајечару су захтевана 15 радника, у Бољевцу 3, Књажевцу 26, а у Сокобањи 4 радника“, рекао је Пауновић.

sl-1-konf-medije-14-12-2016

На пословима озакоњења у Србији више ће радити укупно 1046 радника.

Према речима Пауновића, број објеката који се процењује да треба да буде евидентиран и озакоњен на подручју Зајечарског округа, у наредне три године је 38 хиљада и двеста објеката, а сам процес евидентирања требао би бити завршен до краја године, а најкасније до 31. јануара 2017. године.

О раду Одељења туристичке инспекције Ниш, која поред Нишавског и Зајечарског управног округа покрива територије Борског, Пиротског, Јабланичког и Пчињског округа, говорила је начелница ове инспекције Драгица Павловић.

Наглашено је да је туристичка инспекција задовољна стањем на терену, да је мало објеката који нерегуларно раде и да Источна Србија има велики број гостију из Бугарске и Румуније који воле добру понуду хране, забаву, добре људе и гостољубивост која је карактеристична за овај крај и садржаје који се не могу наћи у понудама дргих земаља. У 2016. години ради се по новим прописима и Закону о инспекцијском надзору који покушава да што квалитетније сагледа потрошаче и да им помогне у решавању свакодневних проблема. Где је било проблема, била је ова инспекција да помогне угоститељима, али су ту били и грађани – корисници угоститељских услуга, који су сада стекли један виши ново свести о својим правима и о могућностима да буду заштићени.

Наредне године туристичка инспекција ће се више бавити едукацијом, биће одржавани састанци у свим локалним самоуправама, заједно са туристичким организацијама. Пре свега обучаваће се сеоско становништво о пословању сеоског туристичког домаћинства и коришћењу фондова Министарства пољопривреде за обнављање и прилагођавање једног сеоског домаћинства туристичким потребама.

„Ове године смо посебно радили ловни туризам, а Источна Србија је изузетно занимљива када је ова област у питању, затекли смо туристе из Мађарске, Немачке, Италије“, каже Павловић.

Лично је врло задовољна сарадњом са Зајечарским округом, начелником и његовим сарадницима, као и са осталим инспекцијским органима и службама.