Одржана 30. седница Савета Зајечарског управног округа
— 26. маја 2017.уторак, 16. маја 2017. године, одржана је 30. седница Савета Зајечарског управног округа.
На дневном реду седнице био је План уписа у средње школе за школску 2017/2018 годину које је Министарство просвете, науке и технолошког развоја одобрило за подручје Зајечарског управног округа, као и Извештај Окружног штаба за ванредне ситуације о припљемености Одељења за ванредне ситуације Зајечар за противпожарну заштиту и мере за унапређење противградне заштите на подручју Зајечарског управног округа.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја је одобрило 8,34% места више у средњим школама (у односу на број свршених основаца), тако да ће свако имати могућност да пронађе своје занимање. На простору Зајечарског округа 924 ученика завршава основну школу, треба их усмеравати на смерове, профиле који ће имати своју примену у друштву. Зајечар је остао без три одељења, али је број слободних места у средњошколским центрима довољан за све који заврше основну школу.
„Држава прави заокрет када је у питању уписна политика, а знамо да ће проблема бити и ми морамо много квалитетније сарађивати са Привредном комором, Заводом за запошљавање, локалном самоуправом у погледу тражења посла и едуковања људи и деце како би могла да живе од својих занимања“ – рекао је Владан Пауновић.
Предлог Општине Књажевац за допуну Одлуке о упису ученика у средњу школу за школску 2017/2018. годину се подржава, потребно је у Техничкој школи у Књажевцу вратити једно одељење архитектонског смера; то је једино одељење тог смера на подручју Зајечарског управног округа; школовање овог образовног профила има подршку привреде са подручја Управног округа.
У наставку седнице, Бранислав Матић, начелник Ољењења за ванредне ситуације је рекао да је потребно превентивно деловати у вези са пожарима у летњем периоду на отвореном простору, да је неопходно је да све јединице локалне самоуправе, преко медија који су им на располагању, упознају грађане са овом проблематиком и мерама које треба сами да предузму, како не би дошло до пожара.
Два противградна центра покривају простор зајечарског округа, један центар је Ниш (за општине Књажевац и Сокобању) и противградни центар Црни врх (који покрива Зајечар и Бољевац) где је покривеност противградним ракетама много мања, заправо постоји опасност од неких већих елементарних непогода. Разматрано је на који начин и под којим условима јединице локалних самоуправа могу у складу са законом да учествују у финансирању набавке противградних ракета и исплате накнаде противградним стрелцима који дејствују на њиховој територији.