ТРЕЋА ФАЗА СПРОВОЂЕЊА ЗАКОНА О ОЗАКОЊЕЊУ ОБЈЕКАТА – ДОНОШЕЊЕ РЕШЕЊА О ОЗАКОЊЕЊУ
— 19. августа 2017.ЗАЈЕЧАР, 16.08.2017. – Две фазе спровођења легализације (прва је била попис бесправно изграђених објеката, друга доношење решења о рушењу) се ускоро завршавају, предстоји трећа, најбитнија фаза – доношење решења о озакоњењу, која почиње септембра месеца и трајаће око три године.
Попис нелегално изграђених објеката -база података на нивоу целе Србије је завршена. Следећег месеца почиње доношење решења о озакоњењу. Око 70 % износа који грађани уплате као таксу за легализацију објеката, треба да припадне локалним самоуправама за развој инфраструктуре.
Процес легализације у Зајечарском округу је половично одрађен, Бољевац и Сокобања су завршили прве две фазе, док је Зајечару и Књажевцу остало још доста посла.
„Министарство је наложило да сваки инспектор дневно мора донети 40 инспекцијских решења а месечно 30 решења о озакоњењу. У том погледу министарство ће у потпуности стајати на располагању свим грађанима, градовима и локалним самоуправама како би на најбржи и најефикаснији начин сви могли да реше неке заостале имовинско-правне односе који су кочали ту фазу и тај процес у ранијем периоду. Оно што је било карактеристично за претходни период, када су решења у питању, је да су грађани доведени, стицајем околности у малу заблуду јер нису познавали процедуру како се све то одвија, тако да су добијали решења о рушење, уклањању објеката, па су били збуњени ста то значи, не схватајући да је то први корак у процесу озакоњења њихових објеката, који ће на крају бити окончан доношењем правноснажних поступака озакоњења“истакао је Владан Пауновић и додао:
„Министарство је формирало и екипе које ће у наредном периоду обићи све локалне самоуправе и градове, где примете да се тај процес не одвија на задовољавајући начин. Ми смо имали један састанак у министарству крајем прошле седмице, где је, када су у питању таква решења и таква динамика, јасно стављено до знања да ће они грађевински инспектори, који се не буду придржавали упутстава и норми, подлећи санкцијама према Закону о озакоњењу, а те санкције су од 50.000 до 150.000 динара“, напоменуо је Пауновић.