Важно је препознати шта је насиље!
— 25. новембра 2016.Јуче је у великој сали Зајечарског управног округа одржана трибина о спречавању насиља у породициу организацији Форума жена Српске напредне странке.Народна скупштина Републике Србије усвојилаје 23. новембра ове године Закон о спречавању насиља у породици. О новом закону, у препуној сали Зајечарског управног округа говорио је Радомир Илић, државни секретар у Министарству правде.
„У Србији насиље постоји, постоји и насиље у продици,али сада имамо једну ефикасну акцију државе,која укључује све државне органе,од полиције,јавног тужилаштва,суда,Центра за социјални рад. Порука овог закона против ове друштвене болести која нас је снашла је да морамо да будемо уједињени. Ово није акција само Министарства правде,или Унутрашњих послова или Министарства рада,ово је акција Владе Србије коју подржава и председник Владе Александар Вучић“, истакао је Илић.
„Ове трибине су значајне, јер се добијају одговори на питања – Како се пријављује насиље? Која је процедура? Често се дешава да комшија чује, али неће да пријави насиље, јер се боји да не нашкоди жртви. Сада је јасно да пријавити насиље носи једину поруку која може да помогне жртви. Евидентиран је пораст насиља у породици. У неким градовима у Србији готово да нема поступака за насиље у породици, а тамо је насиље управо наочитије, јер се не пријављује. У неким другим градовима опет постоји већа свест самог друштва, које се против ове болести бори“, додао је Илић.
„Ми овде говоримо о овој теми један дан након усвајања Закона о спречавању насиљу у породици“, истакао је Владан Пауновић,начелник Зајечарског управног округа и повереник СНС-а за Зајечар и додао: „Важно је да препознамо шта је све насиље и да знамо да оно није само физичко, већ и психичко, емотивно, еконмско. Сваки вид насиља мора бити пријављен и санкционисан, а у борби против насиља над женама све надлежне службе – полиција, тужилаштво, социјалне и друге службе морају да имају бољу и чвршћу сарадњу. Међутим, све ове службе баве се и последицама насиља. Важно је да говоримо о узроцима и да делујемо превентивно, а то можемо само у породици и школи. На тај начин спречићемо, или бар смањити сваки вид насилничког понашања. Сузбијање насиља над женама је стратешки стуб политике унапређења родне равноправности у Србији, а ми усвајањем овог закона шаљемо јаку поруку да смо вољни и способни да уђемо у коштац са овим проблемом и да смо спремни системски да га решимо“, рекао је Пауновић.
Ииспред Форума жена СНС-а Милена Трајковић је рекла да је сутра дан борбе против насиља над женама. Сваког дана се дешава неко насиље у коме неко страда, да зато не смемо да ћутимо пред овим проблемом,а да се на пролеће у Зајечаруочекује изградња још једне сигурне куће.
Трибине су биле организоване у осам градова у Србији и свуда је владаловелико интересовање. Закон о спречавању насиља у породици примењује од 1. јуна 2017.год када ће и моћи да се види колико је било хитних мера, задржавања лица и колико је постигнуто применом новог Закона.