Пројекат Мониторинга (праћења) квалитета воде акумулације Бован
— 22. јула 2015.Општине Сокобања и Алексинац, у сарадњи са Универзитетом у Београду – Институт са мултидисциплинарно истраживање уз подршку EU COST NETLAKE 2013-2016 акције и GLEON (Global Lake Environmental Observer Network – под окриљем NSF – Националне научне фондације Сједињених Америчких држава ), у периоду од 2009. до 2015. реализовале су пројекат Праћења квалитета воде акумулације Бован. Укупна вредност пројекта износила је 1.350.000,00 РСД. Трошкове пројекта сносиле су општине Сокобања и Алексинац. Циљ пројекта je праћење и анализа квалитета воде акумулације Бован у складу са Оквирнoм Директивом воде ЕУ (Directive 2000/60/EC) по којој квалитет свих вода у Србији мора бити праћен и анализиран у складу са методологијом дефинисаном Оквирном директивом. Такође, коришћена је и методологија Министарства просвете, науке и технолошког развоја по пројекту Ref.No. III 43009 Нове технологије за мониторинг и заштиту животног окружења од штетних хемијских супстанци и радијационог оптерећења.
У току пројекта вршене су физичко-хемијске, биолошке и хидро-геолошке анализе воде и у већини случајева коришћена су најсавременија рашења у сензорској и технологији система за аквизицију података. Резултати пројекта су формирање одрживог и квалитетног система мониторинга Бованског језера са управљачким системом (Water Management System). Праћењем квалитета воде установљено је да квалитет воде Бованског језеро спада у прописану II категорију вода (могућност коришћења воде за пиће уз додатну прераду). Такође је утврђено да квалитет воде опада у летњим месецима и то највише због антропогеног фактора.
Према речима научног саветника на пројетку, проф. др. Предрага Јованића, резултати пројекта и усвојени сензори омогућиће формирање истраживачког центра на Бованском језеру који се може користити у едукативне сврхе (студенти, израда магистрата и доктората) као и за развој методологија напредног и одрживог мониторинга водних система. Такође, резултати пројекта имаће значаја за израду будућих студија, пројекних докумената и анализа утицаја, као и система за рано упозорење промена квалитета воде.