Заседали штабови за ванредне ситуације!

Поводом појаве заразне болести нодуларног дерматитиса, познатијег као болест квргаве коже говеда, на подручју зајечарског региона, данас у 11 сати заседао је Општински штаб за ванредне ситуације, док је сат времена касније заседао и Окружни штаб за ванредне ситуације.

DSC04259

На седници је разматран Извештај о актуелној епизоотолошкој ситуацији на подручју Зајечарског управног округа, у вези са појавом заразне болести нодуларног дерматитиса. На седници Окружног штаба било је речи и о предузетим мерама на нивоу локалних самоуправа и утврдјивању задатака за наредни период, о евидентирању превозника, одредјивању места за сахрањивање уклоњених животиња, набавци дезинфицијенаса, систематској дезинсекцији, о новчаним и техничким средствима за ангажовање и дежурства екипа ветеринара и јавних комуналних предузећа…

DSC04260

Састанку су поред чланова Окружног штаба за ванредне ситуације присуствовали и др Сладјана Ристић, директор Завода за јавно здравље Тимок Зајечар, Раде Дошеновић, начелник Одељења републичке ветеринарске инспекције у Зајечару, Миодраг Николић, директор Ветеринарског специјалистичког института Зајечар, Милијана Нешковић, специјалиста епизоотолог у Институту и Тијана Рандјеловић, председник Ветеринарске коморе, Подружнице у Зајечару.

Седница је одржана у сали Зајечарског управног округа, али нисмо успели да добијемо и званичну изјаву.

Болест нодуларни дерматитис се налази на листи нарочито опасних заразних болести животиња и као таква је обавезна за пријављивање. То је вирусно обољење говеда и обично је карактерише појава чворића, краста или рана на кожи и све расе говеда могу да оболе. Најчешће се јавља током влажних летњих и јесењих месеци, када су инсекти најбројнији и најактивнији.

Болест се обавезно пријављује и надлежни ветеринари и ветеринарски инспектори морају да буду благовремено обавештени о сумњи на појаву болести.

Око 25 % грла говеда може оболети у једном стаду, а стопа смртности је око 10 %.

Болест изазива мршављење (губитак телесне масе због губитка апетита, животиња одбија да једе), привремени или стални губитак производње млека, смањење или потпуни губитак плодности код бикова и крава, абортус, као и трајно оштећење коже. Изазива велики економски губитак услед смањене производње млека и меса, смањеног узгојног потенцијала, угинућа, побачаја, оштећења коже. Говеда свих узраста могу бити заражена, а она која су преболела болест постају имуна. Телад млађа од 6 месеци старости су заштићена од болести ако су њихове мајке биле вакцинисане или су преболеле.

Уједи инсеката играју најважнију улогу у ширењу вируса. Инфекције су учесталије током влажних летњих и јесењих месеци када је активност инсектата највећа. Телад могу бити заражена конзумирањем млека од болесних крава.