ПРЕВЕНТИВНЕ МЕРЕ У СПРОВОЂЕЊУ ПРОТИВГРАДНЕ ОДБРАНЕ И ЗАШТИТЕ ОД ПОЖАРА

Зајечар, 29.05.2018. године –   На 37. седници Савета Зајечарског управног округа разматран је Извештај о припремљености система одбране од града на подручју Округа и спремност јединица локалне самоуправе за учешће у спровођењу противградне одбране, припремљеност Одељења за ванредне ситуације Зајечар за заштиту од пожара и отклањање могућих проблема у водоснабдевању.

29.05.2018. VS

Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округајеистакао да према подацима Републичког хидрометеоролошког завода није било дејстава наших противградних стрелаца и станица. Битно је напоменути да је 2017. године  из буџетних резерви Србија издвојила 100,а Војводина 44 милионадинара за набавку нових противградних ракета, чиме су усеви и добра умногоме заштићенији него што су били до сада.

Неке локалне самоуправе су издвојиле додатна средства за набавку противградних ракета. Просек ракета у противградним станицама у Зајечарском округу је 5,7, што је више него претходних година. То значи да су усеви и добра у Зајечарском округу безбеднији. Превентивно деловање у летњем периоду је неопходно како не би дошло до штете на усевима,  пожара већих размера, недовољно и неблаговремено обезбеђене воде за пиће.

Према најави Републичког хидрометеоролошког завода предстоји дужи период тропских дана који могу угрозити усеве, добра и људе.Тим поводом упућена је препорука локалним самоуправама да путем медија, инспекцијских и комуналних служби упозоре грађане да се придржавају упутстава када су екстремне температуре у питању, посебно пољопривреднике.Биће оформљена радна група Окружног штаба за ванредне ситуације која ће пратити ситуацију на терену.

„Ми се надамо да неће бити неких екстремнијих неприлика које би могле да угрозе људе и материјална добра. Следи нам жетва, а знамо да поједини пољопривредници покушавају да очисте своје парцеле спаљивањем стрништа што у значајној мери може угрозити њиве и усеве у окружењу. Тога је прошле године било, евидентирано је око 210 пожара на отвореном али није било неких већих материјалних штета. Прошле године је највећи пожар био на Ртњу где је и био ангажован највећи број стручних лица ватрогасних екипа, као и људи у гашењу“, додао је Пауновић.

Поред чланова Савета Зајечарског управног округа седници су присуствоваличланова Окружног штаба за ванредне ситуације,  Бранислав Матић, начелник Одељења за ванредне ситуације Зајечар, Игор Димитријевић, командант Ватрогасно – спасилачког батаљона, Марина Милић, заменица градоначелника Зајечара, Весна Станковић, градски већник задужена за пољопривреду, као и представници Градске управе који обављају послове из обасти пољопривреде ипротивградне заштите.