Представљени резултати рада Одељења санитарне инспекције Зајечар

У малој сали Зајечарског управног округа јуче је одржана конференција за новинаре на којој су представљени резултати рада Одељења санитарне инспекције Зајечарза првих девет месеци текуће године. Иначе, ова инспекција покрива подручје осам општина Зајечарског и Борског управног округа.

sl-2-b-mihailovic_-v-paunovic

Ово је само једна од конференција које Зајечарски управни округ организује као презентацију рада државних органаи према речима Владана Пауновића, начелника Зајечарског управног округа,Закон о инспекцијском надзору је маја месеца у потпуности ступио на снагу, а има за циљ има смањење сиве економије и корупције.

„Нови Закон о инспекцијском надзору радикално мења улогу инспекција. Заправо, инспекције више нису службе које ће вршити само репресију над грађанима и привредним субјектима, већ ће се бавити и едукацијом, али и упознати грађане са новим законским одлукама, начином рада и променама у раду, како би се евентуалне грешке у раду свеле на најмању могућу меру. Овај закон радикално мења улогу инспекција, јер то више нису службе које ће вршити репресију над грађанима и привредним субјектима, већ ће се инспекција бавити едукацијом и упознавањем грађана са новим законским одредбама, упознавање са начином и променама у раду како би се грешке у раду свеле на најмању могућу меру. У том смислу Влада је формирала координационо тело које координира рад свих инспекција и усмерава њихов рад и то јеједан свеобухватан задатак за све нас са истим циљем за смањење сиве економије и коруптивне радње“, нагласио јеПауновић.

sl-1-b-mihailovic_v-paunovic

Рад Одељења санитарне инспекције Зајечар представила је Бистрица Михаиловић Петровић која је истакла да свака инспекција има свој план рада којим је предвиђен одређени број инспекцијских надзора, али да постоје и ванредни прегледи који су много ригорознији. Ова инспекција је за првих девет месеци на подручју Зајечарског и Борског округа обавила 1724 прегледа:у Зајечарском округу укупно је извршен 1031 преглед, односно 253 редовна прегледа, 224 контролна и 554 ванредна, а у Борском 693, од чега 246 редовна, 112 контрона и 335 ванреднапрегледа.

Санитарна инспекција у сарадњи са Заводом за јавно здравље „Тимок“ Зајечар спроводиредовне активности по питању контрола угоститељстих објеката у периоду јануар-фебруар и у објектима брзе хране у периоду јун-септембар. Та контрола обавља се узимањем брисева са руку запосленог радника под санитарним надзором, али и са опреме, уређаја, намештаја који долазе у контакт са храном и радницима који раде на производњи и промету хране. У извештајном периоду 95 брисаје било неисправно – што је девет одсто, односно сматра се занемарљив. Одржавање хигијене у објектима под санитарним надзором је веома важно, правилници који регулишу ову област не подразумевају било какве бактерије на рукама радника, радној површини и опреми.

Битна делатност која је обележила рад ове инспекције су заједничке акције са комуналним инспекцијама на контроли објеката јавног водоснабдевања. Комунална инспекција је имала задатак да на основу решења која су доносили општински органи (у смислу да се сеоски водоводи током времена морају дати на коришћење и гадовање јавним комуналним предузећима које је у сваком граду основала општина),а на основу Закона о водама и Правилника о хигијенској исправности воде за пиће, сеоски водводи више немају свог титулара. Скоро сва јавна комунална предузећа на територији оба округа су добила решења о одређивању зона санитарне заштите и извориштима која се користе за водоснабдевање. У Министарству здравља у току је поступак израде решења за општину Сокобања, као и за општину Бољевац која је имала неких техничких проблема.

На основу закључака радне групе Владе РС још једна од активности ове инспекције била је контрола отворених и затворених базена у сарадњи са еколошком инспекцијом. Контролисано је 12 објеката у смислу општих санитарно техничких услова, хигијене, контрола рада лица, контрола средстава која се конристе за дезинфекцију воде за купање и контрола хлора.

По инструкцијама Министарства здравља, у месецу мају и јуну, вршене су контроле хигијенских прилика у здравственим установама на одељењима са повећаним степеном ризика, затим контрола рада комисија за болничке инфекције, начин уклањања медицинског отпада и просторија где се врши прање и сушњење постељине и веша. Донето је седам решења за отклањање недостатака, који су били хигијенско технички и санитарни. У контролним прегледима је утврђено да су сви поступили по решењима, односно отклоњени суутврђени недостатци.

Републичка санитарна инспекција такође врши контролу исправности дечијих играчака. Правилници по којима поступају још су у поступку усклађивања са онима из Европске уније:

„На овом подручју имамо мали број оних који раде на производњи дечијих играчака. Све што се увози пролази контролу на граници, где се одређени број играчака узима на анализу и након тога добијају решењеда су здравствено безбедне, да могу да их користе деца и да могу да се ставе у промет, што се односи и на играчке у кинеском радњама. Утоку је промена правилника који ће бити врло прецизан, то је сложена тема“ – рекла је Михаиловић.

На наредној конференцији за медије у Зајечарском управном округу биће прдстављен рад туристичке инспекције.