Представљање Акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу

У понедељак, 29 маја 2017. године у малој сали Зајечарског управног округа одржано је представљање Акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу (ПОУ) у Републици Србији за 2016. и 2017. годину.sl.4_ZUO

Акциони план за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу је од суштинске важности за омогућавање активнијег учешћа представника локалних самоуправа, институција и организација из регионау активностима усмереним ка владиним институцијама на националном и локалном нивоу.

Ресурсни центар Грађанских иницијатива ТАЦСО, у сарадњи са Регионалном агенцијом за развој источне Србије (РАРИС) из Зајечара, уз подршку Министарства државне управе и локалне самоуправе одржали су овај састанак за органе јединица локалне самоуправе иорганизације цивилног друштва из Зајечара, Књажевца, Бољевца, Сокобање, Бора, Неготина, Мајданпека и Кладова.

На састанку су говорили Иван Бошњак, државни секретар и Драгана Брајовић, саветник у Министарству државне управе и локалне самоуправе, Бојана Селаковић, директор ТАЦСО Ресурсни центар Грађанске иницијативе и Владан Пауновић, начелник Зајечарског управног округа.

sl.1 _MDULS_Ivan Bošnjak - kopija

„Концепт који данас представљамо, а представља део ширег отварања управе према организацијама цивилног друштва је пројекат који се зове ОТВОРЕНА УПРАВА. Наше министарство на овај начин обраћа се и локалним самоуправама. Идеја је да грађани, као порески обвезници итекако заслужују да буду обавештени шта се ради са њиховим новцем и у ком ће правцу ићи развој средине у којој живе“, рекао је Бошњак.

Процес припреме Акционог плана званично је започео у јануару 2016. године, оснивањем Посебне међуминистарске радне групе за израду другог Акционог плана за период од 2016. до 2017. године и реализацију учешћа Републике Србије у иницијативи Партнерство заотворену управу. Том приликом учињен је и првикорак у циљу унапређења сарадње сацивилним друштвом, тако што су представници цивилног друштва позвани да учествују у њеном раду, као равноправни чланови.

Република Србија као учесница у наведеној глобалној иницијативи подржава основне вредности садржане у Декларацији партнерства за отворену управу, које су у складу и са спровођењем општег циља реформе јавне управе Републике Србије – обезбеђење високог квалитета услуга грађанима и привредним субјектима и стварање јавне управе која ће значајно допринети економској стабилности и повећању животног стандарда грађана.

„Наша држава много тога је урадила како би се створила та комуникација са грађанима и то доношењем три системска закона: Закона о инспекцијском надзору, Закона о доступности информација од јавног значаја и Закона о управном поступку. Не сумњам да ће једна оваква акција партнерства за локалну управу дати свој допринос и да грађани имају одређену контролу над људима које су бирали. То ће државне органе навести да заиста свој посао обављају што квалитетније и што боље“, истакао је Владан Пауновић.