15. седница Савета Зајечарског управног округа – Сокобања 30.10.2014. године

ИЗЈАВА ЗА МЕДИЈЕ:
Владан Пауновић начелник Зајечарског управног округа:
Савет Зајечарског управног округа је данас, на препоруку Министарства пољопривреде и заштите животне средине, посвећен праћењу тренутне ситуације када је у питању болест „плавог језика“.
Савет округа чини део кризног штаба за праћење ове ситуације, неопходно је да се локалне самоуправе упознају са тренутном ситуацијом и препоруком министарства о оним мерама које требају да се предузму на пролеће, када се појављују комарци и ларве – да би се болест превентивно спречила.
Може се рећи да је ситуација у потпуности под контролом, нема ширења болести и хладно време нам у потоуности одговара, долази до повлачења комараца, нема излегања ларви. Не може се говорити о некој широј опасности.

Милијана Нешковић заменик директора Ветеринарског специјалистичког института Зајечар:
Болест „плавог језика“ се појавила крајем септембра на читавој територији Зајечарског управног округа, односно у све четири општине. Томе је претходила појава болести на Борском округу,  очекивана је на нашој територији, није се јавила изненада – без упозорења.
У јулу и августу су се први случајеви болести јавили у суседним земљама: Бугарској, Македонији, Грчкој и више десетина случајева у Румунији, тако да је појава болести очекивана на нашој територији.
Ветеринарски специјалистички институт Зајечар је спремно ушао у ову „причу“ формирањем радних група које су се и раније бавиле оваквом проблематиком.
Већ почетком септембра месеца је започет мониторинг на нашем терену,  пре појаве првих клиничких случајева болести кренули смо спровођење мониторинга, скупљањем вектора у природи,  испитивањем узорака крви говеда. Ова болест је вирусна, обољевају овце,   ређе говеда и козе, преносе је вектори (то су куликоиди – комарчићи слични нашим комарцима) сезонског је карактера с обзиром да  куликоида највише има крајем лета и почетком јесени. Како време одмиче и долазе хладни дани, доћи ће до стагнације болести.
У оквиру регионалних кризних центара, говоримо и о актуелној епизоотиолошкој ситуацији, али такође и о превентивним мерама које треба да се предузму у предстојећем периоду.

Многе од тих мера ће свакако зависити од одлуке нашег Министарства пољопривреде и заштите животне средине, као и од препорука националног кризног центра.
У неком предстојећем периоду, очекује се смањење броја жаришта на терену, с обзиром да вектора неће бити у природи,  а  тренутне мере које се предузимају односе се на мере које сами власници требају да  спроводе у својим двориштима а то је:

  • затварање пријемчивих животиња (говеда, оваца и коза)  раније увече – да би се спречио контакт са векторима,
  • постављање мрежица на објекте у којима се налазе животиње,
  • примена различитих средстава за дезинсекцију у објектима у којима се држе животиње,
  • одржавање биосигурносних мера у двориштима, као и неке друге мере.